... OK toober... ( vol 2)

16.10 Algas ilusasti. Päikene ja puha aga hilislõunal hakkas sadama ja mitte ainult vihma vaid ka rahet. Tõsi selline temperatuur millega väljas oleks võimalik peenratööd teha tuli alles 12-ks. Mis seal imestada. Oli korralik hallaöö.

Kassid väga ei naudi enam. Lõvi ullike ehk veel aga Max juba vanem ja targem. Toas on ju kuiv ja soe


17.10 Jumalad andsid päevapikkuse ilusa ilma. Sadama hakkas öösel alles.

Kivilas on peale juba tükk aega teist õitsemist harrastava alpi näsiniine kõrvale  tõusmas ka palu-näsiniin. Nuppe palju, õis veel vähe

Daphne cneorum

Olen täiesti unustanud. Kuu alguses sai ju keldri uks uue kuue. Ega see muidugi mingi tippsündmus ei olegi aga ikka väike sammuke millegi tegemisel, pealegi oli selle puhastamine vanast värvist päris suur töö. Värvimine on juba kökimöki.


Õrnal ja hapral männas-neiusilmal on nüüd juba jumal teab mitmes õitsemine. Igatahes vahepeal pidas pausi. Oleks muidugi tore kui see ka järgmisel aastal alles oleks. Paraku mul siiani positiivset kogemust sellega ei ole.

Coropsis verticillata  ´Hot Paprika ` männas-neiusilm

Tundub, et krüsanteemid ´Duchess of Edinburgh ja ´Mary Stocker ` ei jõua kumbki erilise õitsemiseni. Viimasel on küll ühe õie peaaegu lahti kerinud aga ´D of E ` pole sedagi suutnud.
Chrysanthemum ´Mary Stocker `
Mõnevõrra tublim on ´Clara Curtis `millel juba mitu õit suutnud avaneda. Hämmastav, et sel aastal nii hilja. Tavaliselt pole sellel õitsema minemisega probleeme olnud. On seega väike lootus, et kõik 3 on mõjutatud nii kevadistest hiliskülmadest kui suvisest suurest põuast ja järgmine aasta läheb ladusamalt
 Clara Curtis `

18.10 Sajab. Õhtuks võib isegi kuivaks minna, tuulutab korralikult ja taevas pole enam ühtlaselt hall. Külm on, max +4,6 C

Kui valdav osa hostadest hakkab sügisvärvi võtma (see on lahe aeg kui need kõik kollendavad, täitsa ilus kohe) siis on näputäis sorte, mis ei kavatsegi. See siin kuuskede all on eriti ülbe. Ei tea kas see nimi ongi viide pikale kestmisele


Nagu juba kirjutasin, on pihlakad enamasti tagasihoidlikud sel sügisel. Paljud on lihtsalt pruunid. Midagi näitab hariliku pihlaka sort ´Chinese Lace `. Sellest puukesest loodan palju silmarõõmu igaks aastaajaks. Ok, talveks vast mitte. Selle lehed on ikka nii pitsilised ja kui sügiseti hakkab sama punane olema kui ´ Fastigiata `siis on super

Sorbus aucuparia ´Chinese Lace ` `

Hilispihlakas ´Dodong `ei vea ka alt. Läheb aina ilusamaks kuni ühel hetkel on üleni selline nagu oks pildil.Ega punaselehised puittaimedki pole kogu aeg ühesuguselt punased. Sügiseti muutuvad lehed erepunaseks.
Cotinus goggygria  ´Royal Purple ` harilik parukapuu
või siis 
Malus sargentii ´Atropurpurea `  Sargenti õunapuu

19.10 Tänasest olen mingiks ajaks aiandusest eemale sunnitud. Kui ümberringi ja kaugemalgi on inimestel esimene lumi nähtud siis meil seda ei olnud. Ei näinud ka Tartus. Mingeid tangaineid tuli aga see sulas maapinnale jõudes kohe ära.   

21.10 Juba öösel hakkas miinuspoolele liikuma, varahommikul -1,9C. Kui päikene juba kord tõusnud oli liikus temperatuur kärmelt plussi   Aga ega palju üle + 2C ei tõusnud ka. Pealegi puhus tugev tuulehuuleke. Aknast muidugi ilus vaadata.  

+3,5 C juures võtsin südame rindu, et veel paar pilti teha, kontrollida ega miski veel õitsema pole hakanud, mille külmakraad ära silostas. Aed tekitab hetkel küll masendust. Kõik või ütleme, et 80% on lõikamata ja sügisvärve on ikkagi vähe. Nii mõnigi mis peaks olema kaunilt punne on kas kahvatuoranž või suisa pruun.Ka sügiskulda napib. Ja külm oli ka, sest tuul puhus, mitte küll tormates aga selle kraadi juures polegi tormituult vaja, et kinnastamata käed ja mütsistamata pea külmetamaks hakkaks

Nimetu madal aster oli päikese käes nii särav ja nunnu


Ja kõrrelistel on hea aeg kuni esimese lumeni. Oma lemmikut ikka peab pildistama. Koos ühe sinihelmikuga. Viimane peaks kirjade järgi olema harilik aga näeb välja pigem roog-sinihelmikuna ja nüüd peab kuidagi asjas selgust saama. Lemmikust on vaid pähikud aga need ju ongi võlu võti
mingi helmikas  Molinia koos lühikarvalise kastikuga  Calamagrostis brachytricha

Üks aknaalune peenar sai Ülo poolt multšitud. Sedakorda siis männikoorega. Ega seda imelist lehisekoort vist enam kusagilt saagi, kahjuks . Me ei suutnud otsustada milline multš peaks olema kas 0-15 või 15-50. Võtsime mõlemat ja Ülo segas need kokkuHillar lõpetas saepuru peenardesse laotamise.  Kuigi ilm ei soosinud välitöid, külm ja tuuline aga vähemalt päiksega, oli temas piisavalt vaprust. aga eks ta ongi selline tubli ja vintske sell.

24.10 Ilmad on nirud ja ma ise ka käe poolest. Aga midagi tuleb ju ajaga ette võtta. Soetad siis endale riidele joonistamise markerid ( olen tegelikult pettunud, hinna ja töövõime suhe on nihkes)   ja joonistad oma plekid kodukleidil lilledeks või muuks selliseks.. Sõber irvitas, et pidi vast palju plekke olema. Oli ka, hajusalt. Ma peaks kas lauakombeid juurde õppima või pudipõlle kasutama.

26.10 Õhk on miinustes. Minu külmaõrnad sibulikud on veel pottidega kasvukas. Loodan, et jäävad ellu. 

27.10 varasel õhtutunnil langeb lund, langeb lund, langeb lund.
28.10 Ei langenud seda eriti midagi. Hommikul hale kihike siin ja seal aga no ega ma selle pärast nüüd ei kurvasta ka. Ikka veel loodan, et tuleb natuke kabedamaid ilmu, et midagigi peenardes maha lõigata.
ühest aknast
läbi lilledegi on näha, et ikka värve ka on
ja teisest aknast

Kui juba kord mõnda toredat mängu mängima hakkad on raske pidama saada. Värskendasin vana ja tegin uut juurde. Loodan, et need markerid nüüd ka kestma jäävad. Esimesed läksid pesus poole heledamaks ja teistel andis punane hajusalt värvi. Nüüd siis akrüülid. Peaks pidama jääma vähemalt mõneks ajaks. Aga otsin edasi, et lõpuks midagi tõesti kvaliteetset saada. Need väga ei ole nagu juba olen maininud.

29.10 Pilves, plussis (+2,2 C isegi), peaaegu tuuletu ja selge see, et lumetu. Normaalne kohe, kohe algava novembri ilm. Nüüd oleks kena kui tuleks mõneks ajaks oktoobri algus näiteks. Mind ikka hullult ärritab see lõikamata lillevarte hulk. Kui neid osagi maha saaks oleks rahulikum olla. Muidu vaevab kevadeni.
Üldiselt on siiski hooaeg lõppenud. Mööbel, riistad ja anumad kokku korjatud ja ära paigutatud. Novembris külvan kahed seemned ja hakkan siis tasapisi tabelit täitma. Seda jätkub kauemaks. Muidugi tulevad raamatud. Ma pole veel julgenud tahvlit avada. Kui ma kord juba lugema hakkan siis nagu Ülo ütleb, paistavad veel vaid jalad tahvlist välja. Olen ennast kindlustanud käsitööga (olen leidnud ohvri kellel kududa, sest endale kudumise keelustasin rangelt). Kunstikursused innustavad ilmselt ka pliiatseid ja pintsleid enam liigutama. Nagu igal aastal olen tõstnud kõrvale pilte, et talvel mingil aiateemal blogis kirjutada. Oleks ju aega ja puha aga karda, et  nagu igal aastal ma lõpuks jätan kirjutamata. Kesse talvel ikka taimedest jahub.
Oktoobrit on jäänud veel kaks päeva ja pea need jaanid ei tule. Vaevalt midagi enneolematut aiarindel enam juhtub ja sellele kuule ning ühtlasi hooajale võib joone alla tõmmata. Hooaja kohta võiks kokkuvõtvalt öelda, et küll sai istutatud ja veel rohkem kastetud.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

1 kommentaar:

  1. Väga tabav: "Sai istutatud ja veel rohkem kastetud." :) Nojah, missel ikka niiväga erilist on, lihtsalt üks aiahooaeg ja kogu moos. :)

    VastaKustuta