...on põud tõmmanud pidurit ja...

...suvi alanud. Homme on pühadelaupäev ja mina võtsin endale kohe mitmepäevase puhkuse. eile oli Järvselja ja ilmatuma ilus ning oodatud vihmapüha. Täna jälle on olnud tuulepüha, sest sellise tuulega mina lihtsalt õues ei käi 😕 Homme vaatan. On ilm rahulik, siis ehk nokingi midagi õhtuste ettevalmistuste vahele aga äkki ei noki ka. Teeks pilte aga fotokas andis saba. Uus on juba tellitud. paar päeva tuleb vastu pidada. Esmaspäeval teeme ühe külaskäigu, mis ammu planeerit teoks. Seal oleks nüüd küll fotokas ära kulunud aga pole parata. 
Õitsemine käib ikka endiselt hirmsa hooga. nelgid hakkavad juba kõik otsa saama. Nurmekad ikka veel kestavad ja vanad sulgnelgid pole veel isegi päris õiget hoogu saanud. Nelgilõhna seega veel jagub.


naljaka nimega naljakas nelk Dianthus ´Armastus hingus `
Veel toredamad olid Geisha seeria nelgid aga need ei elanud mul esimest talve üle. Said liiga hilja istutatud ka ja külvi ka ei tulnud. Mõtlen, et peaks veel proovima. Kristiines on neid vist veel müügil.
Väga punased aga minu silma jaoks küll täiesti sarnased on halli nelgi Dianthus gratianopolitanus kaks sorti. Kui need nüüd peenras kõrvuti oleks, siis ehk mingi õhkõrn toonivahe ehk oleks aga pole kindel ka. Pildil on küll üks ja sama punane. Ok, väikese nüansiga. Aga need kaks olid ka tublid ja säilisid peaaegu täies mahus samas kui suur hulk just halli nelki täielikult hukkus.
´Lavaström `

´Rubin `
Pojengid said sel aastal päris kaua segamatult õilmitseda. Eilne vihmapäev j< tänane tuul on neile juba väsinud välimuse teinud. Aga ilusad olid. Nii väga punased
nagu ´Carina ` kui ka roosad ja vahused, paraku enamuses nimetud

Laugud on toredad. On praegusel hetkel õitsevaid ja neid on tulemas veel küllaga. Varsti on pisilaukude aeg täies hoos. 

Olgu lauke esindamas sedakorda kuldlauk Allium moly. Et ikka midagi kollast ka oleks. Üks tore kollane, mis mull ikka ja jälle rõõmu teeb on
näärmekas vaak Inula orientalis ja õied on avanud ka täidisõielistest maranatest just kollane. Punane veel mõtleb.
Potentilla

Esimesed liiliadki on juba õitsenud või õitsemas. Meed kõige varajasemad. Liiliaaeg on veel ees. Liiliapeenar tundub küll kuidagi hõredavõitu sel aastal. On vist nii hukkunud kui uinuvaid kaunitare aga eks seda näitab juba aeg. Ma armastan toredate nimedega Eestimaiseid liiliasorte ja olgu siis siinkohal mati Rangi sort
´Klaabu ` kui esimene omasuguste seast.

Iiriste aeg on selleks korraks läbi kuigi paar iludust veel õitseb. Ühte õit olen juba 3 aastat oodanud ja nüüd neljandamal see siis puhkes. Tasus ootamist.
´Mysterieux `

Alanud on kellukate aeg. Hetke miss kellukas on otse loomulikult 
kerakellukas Campanula glomerata ´Caroline `

eks lillekesi, mis parasjagu õitsemas või puhkemas on küll ja veel. Early sarja floksid näiteks, tähtputked, peekerlilled, tõrvalilled ja mis kõik veel. paar salaarmastust ka.
harilik sinilatv Polemonium caeruleum

kaunis jumikas Centaurea pulcherrima on üks ääretult korrektne ja hea käitumisega jumikas.

Eks neid salaarmastusi ole veelgi aga ega kõiki saladusi saa ka reeta 😉

Üks uskumatu kivirik õitseb ennastunustavalt juba pikka aega kivilas. Pole täpselt teada, kas on see nüüd püramiidkivirik Saxifraga cotyledon või mitte ??? Aga on ikka uhke küll !

Hostad tunnevad ennast üldiselt rahuldavalt. Eelmisel aastal istutatud väikesed on pisut uimasevõitu ja päris mitmed sõnajalad on ka selle kuivaperioodiga tardunud aga juba needki vihmad on mõnda ka silmnähtavalt kosutanud. suvi alles ees. Loodan, et kõik kurvad jälle kenasti kosuvad.

Roosid, nii kultuurilised kui metsikud on tasapisi õitsema sättinud. Hiilgeaeg on veel ees ma loodan.
karoliina kibuvits Rosa carolina armas 1 m tegelane. 

Laialehine kalmia on sel talvel hingusele läinud, aga 3 aastat virelenud ahtalehine on jälle elule ärganud.
Kalmia angustifolia ´Rubra `

Okaspuudega on meil sel aastal üks häda ja viletsus, kadu ja kaos. Rõõm on selle taustal vaadata, et mõni ka edeneb. Aga jälle väike aga. Ma pole enam päris kindel selle rõõmurulli nimes. suure tõenäosusega on siiski tegu Poola imega, mis nimetet ´Albopicta Domschke `
Pinus mugo

Natuke kasuaiandust ka. Krõmpsutame kurki, mugime vähehaaval maguskirsse ja seentest saab sousti 😃
Esimesed austerservikud sel aastal Liina pakust. Korjamise hetkeks oli see hunnik juba poole suuremaks kasvanud. kasvavad öösel sellise raginaga, et magada on raske 😊 Hääd seened süüa. peame plaani pakke juurde teha. Terve rea kohe.

Ogoroodinamajandus on sel aastal väike. Vanad kastid ja mõned uued. Uusi tuleb juurde. kevadel jälle mahud suuremad. Tänu kastmisele edenevad kapsoidid päris kenasti ja muu mudru ka.
Põldoa lapike on ka täitsa naksis. Suvikõrvitsani läheb veel natuke aega aga küll seegi tulema hakkab.

Paar väikest projektikest ka vahepeal. Lõpuks ühel hilisõhtusel tunnil jõudis oma paigale juba eelmisel aastal plaanitud üksik aga rõõmus punane tool.
Ja tiigi kaldal asuv pisipeenar märjalmbestele sai ka uue näo ja mõned pokud kalda kinnistamiseks. kivid kippusid tiiki vajuma. Loodan, et pokud hoiavad ka kaldal kasvava taimestiku enda taga kui juba mõõtu võtma hakkavad. praegu ei saa sellest midagi veel aru aga järgmisel aastal peaks juba mingi pilt olema
ühte-...
...ja teistpidi

Paar vaadet ka.
Üks eelmise aasta ümbertegemine. Kui oleks olnud normaalne kevad, poleks enam sellist tühja pinda aga üldiselt tundub, et sellest tuleb see, mida ma tahtsin.

Suur on ilus. Aga suurest kipub kiiresti saab jälle liiga suur. Järgmisel aastal peab hakkama seda kilplehte kindlasti taltsutama

peaaegu öine

lõpuks said ka mõned toalilled värske õhu kätte

Kõige vingemad tegijad on praegusel hetkel otse loomulikult martagonid. Need on ikka nii vinged, et kui viimased oma õied avavad, siis teen kohe eraldi loo. Mõned väärivad seda.Selle pika jutu lõpetuseks olgu siis hääd pühadesoovid. Juulis jälle. Lustige ja nautige. suvi ju.

4 kommentaari:

 1. Hääd jaani ja muid suuri olilisi pühi! Pildid räägivad muhelevast aednikust! 😉

  VastaKustuta
 2. Häid pühi! Küll mul meeldib see punane tool, see on nii rosin. :)
  Martagonid on sel aastal võimsad ju oli märg tali mokkamööda. Tavalised liiliad uinuvad või on saba maha pannud või õitsevad kah kuidagi. Jah, võta sa kinni mis kellegile meeldib.

  VastaKustuta
 3. Küll on palju toredaid. Ja muidugi need heleroosad pojengid! Oh, mu unistused!Ja Martagonid on ka nii toredad. Mõnusat olemist! :)

  VastaKustuta
 4. Imede aeg :) ja martagonid on nagu maasikas tordil.
  Sinu kilpleht on unustamatu. Pean seda järele tegema!

  VastaKustuta