...möllab lehekuu...

...ja seda nimeväärivalt. Puud ja põõsad lähevad iga hetkega üha rohelisemaks. Lausa silmnähtavalt. Ilma on ka antud ja eile oli siis see päev kui Ülo otsis meeleheitlikult oma lühikesi pükse, sest suveriided alles välja otsimata. Viskasin minagi vatid nurka ja milline rõõm on astuda taas hommikul öösärgis õue. Sellepärast ma ju omal ajal maale kolisingi. Olin juba tõesti tüdinenud kõigi olemasolevate riiete korraga selgaajamisest. Ok, oli ikka muid põhjuseid ka. Nüüd on siis käes see aiainimesele kõige toredam aeg. Enam ei pea kullipilgul uut tärkavat taime otsima. Tulemine on hoogne ja massiline. Seda, mida hommikuse aiaringi ajal veel polnud, on õhtuks juba õitsema hakanud.
!. mai kujunes tõeliseks pidupäevaks kui anniga läksime väikesele aalujate taimejagamise kogunemisele ja lõpuks meid hoopis rohkem kogunes kui arvatagi oleks osanud. Need kohtumised on nii olulised ja hingekosutavad. Annavad kohe tuule kõplasse ja eriti veel istutskühvlisse. Igasugust vahvat nänni jälle aga kõige nummim taimeke on see.
vaevakask Betula nana ´Glengarry `
Muidugi oli veel igasugust toredust ja rõemu. Paar tundrakanarbikku, üks pisi näsiniin. Pisike pajuke, mitut moodi priimulaid, paar epimeediumit.

Mis sis üldiselt on nende vaid kuue päevaga toimunud. Sinililled ja kirgaslilled on lõpetanud. Võsaülase sordid tasapisi õisi näitama hakanud. Esimene kolmiklill on nagu ikka 
on kamtšatka kolmiklill Trillium camchatchense
Peagi tuleb teiste näol lisa. Varasemad minu vähestest nartsissidest õitsevad. Tulbiplahvatust veel ei ole. Püvililled on kohe, kohe.Paar päeva tagasi võis öelda, et sõnajalad on hakanud rulle sättima
tänaseks on nii mõnedki rulle juba lahti kerinud. Seda on teinud ka need kaks toredat Lagle tehtud puust sõnajalga

Liiliate ninad tulevad, mis mühin, martagonidest muidugi ei maksa rääkidagi. need juba poolemeetrised. Räägitakse, et kuked ka juba liiguvad. peab tõrjepritsi valmis panema aga kas ka tõrjuda õnnestub või tuleb korjama hakata ma veel ei tea. Sass kass on tõeline aiakass ja loob iga taimekesega individuaalset suhet. ma ei julge hostaninade vahele veel tigudele maiustki panna. Meil pole varem nii aia ja aednikulembest kassi olnud. Muidugi püüab ta vahepeal ka liblikaid ja luurab linde. Teeb sööstjooksu käpakil aedniku kõhu alt ja muidu vallatusi. Kogu aeg peab olema valvel, et üks valges sokis käpp teiselt poole mistahes tuusti või puhmikut ootamatule kindast ei rabaks.
Esimene kuldkingaõis ka juba olemas. Tõsi, pisut petuga pooleks. Hakkas juba toas nii hoogsalt kasvama, et kasvukasse viies oli juba nupp peal. Istutasin juba peaaegu avanenud õiega ja praegu on see õieke toas vaasis.
kassi-kuldking Cypripedium flavum
Idahüatsindid tulevad ka juba tasapisi. On päris hästi hakkama saanud, eriti kui arvestada ilmadega ja sellega, et ma neid ei solguta vahepealse ülesvõtmisega suvel.
esimesed ´Delf Blue `ja ´Jan Boss `
Kadunuks peetud lõhnav kannike ´Sulphurea ` ilmus teisel pool peenart välja
Viola odorata ´Sulphurea `
Kanakooled hakkavad ka tasahaaval õisi näitama
´Coffe Cream `
´Damerham `
On ka hanerohtude aeg. Hanerohud on toredad. Nii peenemad kui ka hästi tavaline kaukaasia hanerohi
kaukaasia hanerohu roosa vorm Arabis caucasica
Kitsekakrad säravad kaugele. Kõige toredan on neist on kahtlemata täidisõieline vorm.

Kevadistest sibulikest on praegu tegijad erinevad kobarhüatsind
laialehine kobarhüatsint  Muscari latifolium
Üha enam avavad õisi erinevad priimulad-kriimuld. Need on mul plaanis ühes postituses korralikult kaardistada, et ise ka aru saaks, mis on või mida ei ole. Pilti ikka ka
varretu priimula ´Mark Vielte ` Primula vulgaris

kõrvikpriimula ´Adrian Evans ` primula auricula

Kaunitarid karukellad on ka enamuses õitsemist alustanud või kohe alustamas. Neil kahel on suur armastus.

Eks igasugust mudru on veel aga ega siis kõike ka kirja panna ei jõua. praegu peaks aias vehkima nagu hull ja mitte siin blogitama. Üks paljude poolt põlatud näiteks
kuldtäht Gagea

Redised jäid sel nädalal nädala jagu hiljaks. Need kohad kuhu täna Järvseljalt plaanis tuua tomatid ja paprikad, peaks olema juba tühjaks söödud. Tegime ka ogoroodinapeenraga põhimõttelise otsuse. ogoroodina lööme täismahus kasti. enamuses juba sel kevadel Kiireks läheb aga hakkama peab saama. Elu peab lihtsamaks saama teha ju ometi.

Igavikuteele läinud sõbra kunagi jagatud ülasetutsu seest kasvas sel kevadel välja puhasvalge lõokannus. Hinge liigutav üllatus, valus ja ilus üheaegselt. 
Selline üldine ülevaade siis mai esimesest nädalast, et oleks järgmisel aastal jälle millega võrrelda. 

4 kommentaari:

 1. Imeilus aeg ja üks õis ilusam kui teine,aga üle kõige on see sametja õiega pulsatilla!

  VastaKustuta
 2. Kõige esimesed on alati kõige ilusamad :)

  VastaKustuta
 3. Eriti nunnu on selle minikase juures see, et ka tema kolletub sügisel. :)

  VastaKustuta
 4. Ohh, selle kuukingaga tegid mulle ninanipsu! :D

  VastaKustuta