...naerdakse kuu aega..

...ja tehakse hullult lolle nalju.

01.04 Temperatuur +17-18 C. Mõnus. Osad krookused on juba lõpetamas. Lumikellukesed poole peal.

Chionodoxa luciliae  sinine kikrgaslill alustab ja on endiselt väga lemmik

sordid ja krantsid, suureõielised, kõikvõimalikes kombinatsioonides

Adonis amurensis amuuri adoonis , alustas juba tükk aega tagasi aga lõpetada veel ei kavatse, uued pesakonnad on tekkinud esimesest üpris kaugele                                                                                                                                                               
Eranthis x tubergenii ´GFuinea Gold ` aed-lumekupp on nüüdseks küll pisut väsinud aga see ei riku seda sugugi ära, on veel kaua silmarõõmuks

Minu vaene, vaene sirmokas. 2015 jõudis see minu varjupeenrasse. No ei mingit edenemist. Ikka mitmed talved võtsid värske osa. Lõpuks isegi natuke edenes. 2024 kevadel oli seda juba palja silmaga näha ja siis ma koperdasin ja astusin suurema haru laiaks ja küljest. Nüüd läheb ilmselt veel aastaid enne kui midagi jälle tuleb ja on. Eks meie aia kliima polegi sirmokka kasvatamiseks. Mere lähedal ja kaitstud kohas oleks ilmselt tulemused paremad.
2024 kevad enne äpardust
Sciadopilys verticillata sirmokas
2024 suvi, alles jäi väiksem haru

Ebaküpressidest julgesin alguses võtta vaid mägi-ebaküpreddi. Peale sordi ´Filifera Nana` (pilti vaata eelmisest postitusest) on kõik kahjuks välja läinud. Mis varem, mis hiljem. Majatagusest, juba päris suurest on mul väga kahju. Selle pidine maha võtma 2024 aasta suve hakul. Oli ikka nii rebane , et enam asja ei saanud ja rookida ei jaksanud. Pilt mälestuseks.
Chamaecyperis pisifera  mägi-ebaküpress (19)
Hetkel on veel kaks aga kas neist üldse asja saab ei tea mitte. Kardan, et ei saa. Aga selle aasta veel ootan ja pritsin ja roogin ja väetan ja lõikan. Piltidelt on näha kui armetud need on aga kõik polegi alati lill. Ka kaotusi peab tunnistama
Ch. pisifera ´Filifera Variegata ` mägiebaküpress, oleks vaja tihedamaks saada

Ch, pisifera ´Plumosa Aurea ` vajab ravitsemist

Kui nüüd kausta lappasin leidsin, veel kaks ebaküpressi. Taas Hallani toodud, see mida poes müüakse ???
Chamaecyparis ebaküpress. kannatada pole saanud ja kenasti aeglane. mahub esialgu vabalt kasvama. Tegelikult mul vaid 3 aastat olnud. Vara veel kasvukiirusest rääkida. Aga tundub, et ei hakka viskama taeva poole.

Ch. pisifera ´Filifera Aurea ` mägi-ebaküpress. Läheb teine aasta. Esialgu käitub korralikult.
Seenetamisele ja kevadpäikesele olen kaotanud veel ´Boulevard `-i ja ´Squarrosa `

2019 kinkis Hallan mulle kalifornia ebaküpressi tite. On kasvanud kahjustusteta aga aeglaselt.
Chamaecyparis lawsoniana ´Yvonne ` (6) kiiret sel küll pole
Vaatamata sellele, et ma väga ebaküpressidesse ei usu, sain eelmisel aastal taas kingituseks, seekord tömbiokkalise . On väga nunnu ja soovin tõesti südamest, et see kestaks.
 
Chamaecyparis obtusa `Teddy Bear` tömbiokkaline ebaküpress

02.04 Temperatuur sama aga vaga leebe tuul. Sai juba osa riideid maha koorida. 

Korea forsüütia on täisõies. 

Forsythia ovata korea forsüütia. Sordid veel natuke mõtlevad.
Sinililled pole veel täit pauerit saavutanud, kusagil kolmveerandi peal on.
Paar tellitud ja poepildil kuidagi silma jäänud sinilille on küll puhas pettumus. Esimene õitsemine ehk ei näita täit ilu aga tegeikult on mul selliseid metsast toodud küll.
Hepatica nobilöis var. nobilis f. ohleia ´Hellblau ` harilik sinilill

Hepatica nobilis var nobilis f. ohleia ´Violette Töne ` harilik sinilill

Uutest on õis veel ühel keskmisel sinilillel. See on juba rohkem väärt. Päris mitu on veel ootel.
Hepatica x media ´Himmelblau `= ´Skylight ` keskmine sinilill

Kunagi jagas Futu minuga oma metsaleide. Need on kõik nii toredad, just need metsa omad. Ja kõik on natuke erinevad. Selline vahva rida.
See viimane võttis ülase ka metsast kaasa. Seltsis segasem. Minu arust on sel õiekuju natuke ülase moodi läinud.
Tagaaeda kuivmüüri äärde tulid sinililled koos hariliku metspipraga mille ma sõpsi metsast tõin. On sellised huvitavad.

Veel mõned (võimalik, et olid juba ka eelmises blogis, osad vähemalt. Aga nüüd on need juba ilusamad, rohkem õisi .
sellel olid eelmine aasta hiiglaslikud õied. Tundub, et sel aastal on pisut väiksemad


Eelmisel aastal istutatud lumeroos. Elus ja tegus.
Helleborus orientalis ´Conny ` kaukaasia lumeroos

Ja muidugi Taivi kingitud priimula. Eelmisel aastal hilines paar päeva, selline imelik kevad oli. Muidu on ikka mu sünnipäeval õites. Selline imeline kingitus. Juba mõni aeg enne hakkan vaatamas käima ja kinkija on ka ikka ja alati meeles.
Primula Sünnipäevapriimula

03.04 Tuul võrreldes eelmise päevaga tunduvalt jahedam aga termomeetri näit sama.

Sillad sinetavad ja lipelgad lipeldavad. Summid ja mummid olid masskorjel juba esimes soojaga.


Esimene kevadik on peaaegu.
Draba ramosissima kevadik ?

Anni otsis erinevaid sinililli paaril aastal mulle ka. Ise ma ju enam metsa ei saanud. Üks suurem leid oli Ahja lähedalt. Osad tunduvad siili olema väga üksteisega sarnased aga on ka suuri erinevusi. See jääbki ilmselt saladuseks miks on mõnes sinilille kohas sellised suured variatsioonid. Igatahes on tal paaril korral ikka ropult õnne olnud.

Lillevaesel päeval peab pisut puujuttu ka ajama.
Kui me iluaiandusega alustasime oli see Eestis alles suuri tuure üles võtmas. Kõik käisid kursustel või lausa koolis. Puukoolidesse ja taimeaedadesse ilmus üha enam uut ja põnevat Dendroloogias õpetati küll, et see või teine puu või põõsas võtab 10 aastaselt sellised ja 30 aastaselt jälle sellised mõõtmed aga tegelikult oli see nagu kohvipaksult ennustamine. Tamede siltidel olid samuti vastavad mõõdud antud aga need olid enamasti soojematest piirkondadest pärit andmed. Oma kogemus puudus. Usk kirjasõnasse aga oli suur. Üks asi mis sai koolis selgeks oli see, et jube aeglaselt kasvavad, Peaaegu , et kõik kui paat tükki välja arvata.
Uskusime sinisilmselt seda mis meile räägiti ja tegime väikese aga enda arust kaua kestva nunnu esinduspeenrakese. Esimene ehmatus oli see, et harilik elupuu, ´Golden Globe`mis saavutaa 10 aastase mõõtmed. Peab siinkohal muidugi märkima, et see on elupuudele ideaalne kasvukoht just mulla poolest. Parasjagu niiskust ja viljakust. Siis tuli mägimänd ´Carsten´s Wintergold. mis pidi 100 aastaselt 1 x 1 m olema. Oh, püha lihtsameelsust. Kolmas ilmselgelt rumalusest ja siis veel ka mitte nii omasest surfamistarkusest interneti maailmas. Torkav kuusk ´Glauca Pendula `. Arvasime, et pigem võtab laiust ja sedagi mitte liiga kiiresti aga see kukkus taeva poole ka rühkima. Järgmised 2 elupuud ´Holmstrup `ja ´Degroot´s Spire ` said sinna juba mõttega, et kui läks siis mingu juba täiega.
Thuja occidentalis ´Golden Globe ` har. elupuu (19)
Pinus mugo ´Carstens Wntergold ` mägimänd (17)

Picea pungens ´Glauca Pendula `torkav kuusk
Thuja occidentalis ´Degsroot Spire ` har. elupuu (14) väga kitsa võraga tõesti
Thuja occidentalis ´Holmstrup ` h. elupuu (16), eesmine pildil
Kõik puittaimede vanused taga sulgudes on aeg meie aias. Kaua need on potis enne seda olnud võib umbes täpselt isegi välja mõelda aga pole seda kunagi  teinud. 

04.04 Tugev jahe tuul ja ennelõunane temperatuur vaid + 6või7 C. Õnneks veel mitte miinus, Aga lubatakse. Pealelõunal kannatas isegi aias krabistada (liigsete lehtede peenrast koristamine).

Nüüd on kõik kohad sillasid täis. Täiesti eriline on kahelehise sort ´Rosea `aga narmasõiega. On endale kõrvale kasvatanud ühe tuusti kus õites pole enam seda vähestki roosat. Ega neis ju mingit erilist ilu pole aga põnevust ja üllatust küll

Scilla bifolia ´Rosea ` narmasõiega kahelehine silla

Ammu juba sain külvist ameerika varsakabja. Paar aastat tagasi aga hariliku varsakabja valgeõielise vormi. Kahjuks ei saa ma enam aru kumb neist on lahkunud. Igatahes see õitseb aga kollased isegi ei näita veel kus asuvad. Tahaks arvata, et on mu hea vana ameeriklane
Caltha leptosepala  või palustris ????

Linnupiimadesse armusin kohe esimestel kohtumistel. Neid on madalaid ja kõrgeid ja sinna kahe vahele jäävaid. Õitsevad olenevalt liigist kevadest kesksuveni või veidi kauemgi. Mõnel kevadel on esimene Balansa linnupiim, mõnel jälle Kotschy. Sel aastal viimane.
Ornithogalum kotschyanum  Kotschy linnupiim

Esimesed lõokannused. Minul on valdavalt vaid krantsid aga ilusad krantsid. Seega vahet väga polegi.
Corydalis seedlings

Sinililled on endiselt tähelepanu keskpunktis,
Hepatica nobilis Ülle lilla, kusjuures oluline on just päritolu, see oli ka mu esimene lilla sinilill üldse
kaks viimast tunduvad esmapilgul olema üks ja sama aga tegelikult kui ühel on sinakat varjundit siis teisel seda pole

Võrkiiristega ei olnud ma juba eelmisel kevadel rahul ja kahjuks ei ole see kevad targem. Osadel ainult lehed (päris kadunud pole ükski) ja kogumikud ei taha ka sugugi suureneda. Võrkiiriste õitsemise lõpetab
Iridodictyum ´White Caucasus `

05.04 Kui paljudes Eestimaa paikades tuli vähem või rohkem lund oli meil 5 minutit burgaad ja ei helvestki rohkem. Tuul oli tugev. +2 C, külm ka aga päris päikseta ei olnud

06.04 Öösel -3,2 C. Päeval punnitas +3-ni välja. Ikka tuulutab. Nende soojade päevade järel tundub ikka väga kolekülm

07.04  Öösel taas miinused. Varahommikune tipphetk oli -4,3 C. Hakkas lund tibutama. ja nüüd sajab laia, laia lund. Maale kulubki niiskus ära.

Et ilm on jälekole siis lilleõisi pilti püüdma ei lähe. Harilik näsiniin pidi ka täna õied avama aga ei avanud veel Õige kah.

Jugapuud. Palju ei ole, paar vana ja mõni hilisem. Üks vana ja pügatud ning hariliku jugapuu soert ´Amersfoort `olid juba eelmises loos.  Enamasti ei kasva liiga kiiresti. Kahe vanema kohta ma isegi ei julge liiki öelda. Esiteks olen ma kohutavalt halb määraja. See nõuab süsteemset lähenemist ja head mälu. Ma ei helenda kummaski. Koolis ka ei jõudnudki ma lõplikult selgeks saada kumb on harilik ja kumb värd. Mõlemad on mingi kõrguse saavutamisel saanud enam-vähem ümar vormi ja pügamine on igaaasatne. Kui keegi kes teab täpselt mis vahe neil kahel on (liigil, jugapuud võivad vabalt olla üks või teine , mitte üks ja teine)

Taxus baccata harilik elupuu ?, liik (21), paraja kõrguse saavutamise järel on kerge lõikus igaaastane

T, baccata ´Aurea Repandens ` on huvitaval kombel liigist kiirem. Et mahuks ära tuleb igaastaselt vaos hoida. Pilt 2024 suvest, et oleks ikka ilu ka näha. 
Okaspuud ongi kõige ilusamad just noorte võrsete ajal aga siis on palju segavaid teisi ja suurust ei tarvitse tabada. Kuused ja enamus nulgusid tulekski üles rivistada just sel ajal. 
Olen ikkagi segaduses ja kõhkvel. et kuidas oleks neid okaspuid parem siia üles panna. kas ikkagi mingi spsteem ei tuleks kasuks. Keda huvitab see andku mingit tagasisidet. 

Enamasti on jugapuud ikkagi aeglased. Muidugi sõltub see aiast, selle pinnase toitainerikkusest, niiskuse tasemest jne. Ma ei saa teha üldistusi, sest tean vaid enda aia tingimustes kasvamist aga mingi laias laastus pildi ikka saab.
T. baccata ´Aurea Fastigiata` (7) on suhteliselt kuivas kohas ja ega ei edene ka

Kaks jugapuud olen saanud 2016 Hallanilt ja nagu teada, tema ei tea ei täpseid liike ega ammugi sorte. Drrga järgmine võib olla sama, mis eelmine. tundub isegi rohkem aurea aga siin võib ka valgus mäkra mängida
Taxus (9) ja kogu info on, et püramiidse võraga
Taxus (9) laiuva võraga, pole aimugi mis sellest tuleb, hetkel on lihtsalt pusa

08.04 Eile oli veel mitmesuguseid sademeid ja isegi maha on tänaseni mõnes kohas mingi jälg jäänud. Selline riisiteraline lumi või midagi. ÖÖ oli soojem, -0 C aga tuul lõõtsub ja ega see päevane temperatuur ilmselt jälle üle +3 tõuse kuigi päike on ka. Õnneks kütab päike piisavalt elamist.

09.04 Sajab, lausa tuiskab. Saame ka maa valgeks. Lihavõtteks kelgud alla ! Ega siin nalja pole. naljasoon tuleb nii sügavale ära peita, et ise ka enam üles ei leia ja mureli-tõsine nägu ette manada. See mis maailmas praegu toimub ajab ühest küljest tönnima aga teisest küljest on sedavõrd ebarealistlik, et ajab naerma. Täielik sürr. Eriti ajas itsitama hommikune uudis (ma lihtsalt kuulsin alles hommikul), et Musk ja Trump olla tülli pööranud. See, mis Ameerikamaal toimub on täielik hullumaja puhvet.

Õhtu Lauri Saatpaluga. Lauril on Juubel. Vanemuise Kontsertsaalis.

10. - 11. 04 Oli see vast etendus. Mõni inimene sünnib sedavõrd andekana, et pole vaja läbida ei lavakat ega konservatooriumit ega olla filoloog. Ta lihtsalt näitleb, laulab, luuletab. Ma pole kunagi stand-up etendusele minna julgenud. Teda julgeks kui peaks olema. Kõige jubedam on kui näitleja peale enda meelest head kildu vakatab ja ootab, et publik naeraks. Lauri rekvisiitori monoloogi katkestas korduvalt publik. Sedapidi saan aru, on asi õige. On armastatud ilma oma tõdesid eitamata. LS tekstid on alati vaimukad. Suur osa kontseri repertuaarist olid ilmselgelt tema loomingut mõjutand maailma loojate lood ja tema enda tõlkes, seades vms. Aga ka ooperit kahasse Priit Volmeriga (samuti bass) . kaks võimast bassi koos. Ka Bach tuli teemaks. Üldiselt oli muusika siiski jazzu poole kaldu ja saateansambli koosseisgi vastav. Võimsad pillisoolod. Täissaal publikut oli pehmeks tehtud. Lisapalasid peale kestvaid ovatsioone oli kohe palumata 2 ja need olid korraliku pikkusega. Kuna viimased trepi ja garderoobi sabatajad välja said pole aimugi. Meie kasutasime lifti ja saime ruttu. Oh, ma võiks veel pikalt jahuda. Olen siiani emotsionaalselt laetud. Positiivselt muidugi.


Selle ilmajubeduse peale kulubki hea emotsioon ära. No küll nüüd kevad keeras. Sajab kõike mis võimalik ja ni kõva tuul on, et need paar plussi päeval tunduvad miinusena. Ööd on nagunii miinuses. Meie ei tohiks muidugi viriseda. Mõnes kohas on tulnud korraga pea 10 cm lund ja olen kuulnud ka kurtmist öisest -8 C. meie ööd on jäänud -3 ja -4 vahele. Aga taimekesed üritavad ikka kasvada. õied on kas kinni või pole veel üldse. Ja nagu muresid veel vähe oleks on üks oluline sinilill pildile saamata. On seda enam üldse? aga nii jubeda ilmaga mina õue ei lähe.

Mõtlesin, et postitan selle poole aprilli pealt aga nüüd on see juba niigi pikaks veninud. Eks ma olen okaspuudega veidi liiaga hoogu läinud. Pühapäevaks lubati paugu pealt +14 ja kui nüüd ilmad soojenevad siis läheb kiireks ja kõike ei jõua isegi ehk pildistada. Blogisse ei tarvitse üldse jõuda või kui siis vaid kiireks taimepiltide reaks.

Läti liiliasibulad laekusid. Kusagil 2 tunni autosõidu kaugusel ootab sinilillede ja priimulate pakk ja võimalik, et veel ka Poola taimed. Külvid on valdavalt tärganud ja taimed võtavad juba liigiomast nägu. Varsti vaja suuremasse potti panna. Redis tahaks külvamist. 

Mõnel on ikka selline salalik sabakuub, et kui ei liiguta siis ei leia ka

Lõvi uurib mis jugapuu  taga krabistab


3 kommentaari:

  1. Ainuke aeglane hariliku kuuse vorm on meil 'Liliput' :) Näis kui kaua :) Sirmokad... Meil kaksas mingi kits paar talve tagasi liigil ladva maha. Tänavu on juba kobedam, kõrgust endiselt alla meetri. Ma ei julge teda liigutada ka :) Sort on ka põhjanõlval, veel aeglasem tüüp, aga elus ja kiiret ju pole nendega.
    Ilm oli täna ilgelt külm ja sinililled on meil külmast krõnksus.

    VastaKustuta
  2. Minu aed ei ole okaspuude kogumiseks sobilik, kuid pisivorme mahub küll. Kui kanada kuused `Conica` ja `Blue Wonder` on 10 aastasena inimese kõrgused, siis kanada kuusk `Daisy`s White` ulatub kümneaastasena vaevalt põlvini. Väga sümpaatselt aeglane. Sirmokast pole ma söandanud võtta, liiga heitlikud talved on meil. Isegi mammutipuu ei pidanud vastu. Pisikesi Bauhofi ebaküpresse olen kivilates kasvatanud. Paistab, et kergemas mullas neile meeldib.

    VastaKustuta
  3. Teie kevad on väga lillelised alanud. See on väga suur jumalik õnnistus, kui närilised sibullilli ära ei õgi ja noorte puude juuri paljaks ei koori, sest maitsev. Ma vist peale kuuskede muud kasvatada ei saagi, nende juured pole maitsvad. Teie 14 ja 17 aastat vanad okaspuud on lausa muljetavaldavalt kenad. Tore on istutada ka puude kasvatamist jälgida, aga vanad aiad koos vanade puudega on omaette võlumaailm.

    VastaKustuta